Yabancı Dil Öğrenmek

4 sene önce selcuk gonderdi, henüz yorum yapılmadı. 4

Çoğu sektörde artık yabancı dil olmazsa olmazlığı var. İngilizce neredeyse tüm sektörler açısından artık standartlaşmış. Bunun yanında iş yaptığınız ülkelere göre o ülkenin dilini öğrenmekte size sayısız faydalar sağlayabilir. Sanılanın aksine aslında ihtiyacınız olan bir dili hatta bir kaç dili öğrenmek o kadar da zor değil.

Tamam eğer ana diliniz gibi konuşmak istiyorsanız elbette biraz zorlanabilirsiniz ama işinize yarayacak hayatınızı kolaylaştıracak kadarını kısa sürede değil(!) ama kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bugün size herhangi bir dili nasıl kolayca halledebileceğinizi göstereceğim.

Ekipmanları Hazırlayalım!

Yeni bir şeyler öğrenmeye başladığımızda mutlaka bize yol gösterecek işimize yarayacak öğrenmemizi kolaylaştıracak şeylere ihtiyacımız var. İşte dil öğrenirken bakalım nelere ihtiyacımız olacak;

Temel Ders Kitabı

Öğrenmek istediğiniz dil ile ilgili sağlam kaliteli bir grammer kitabı bulun. Ne kadar sıkıcı veya zor gözüktüğünü önemsemeyin, bu kitabın size vereceği tek şeyin grammer kuralları olduğunu unutmayın.

Sözlük

Sizin için en önemli araçlardan bir tanesi! İsterseniz internetten veya akıllı telefonunuzdan da kullanabilirsiniz. Ancak kaliteli bir sözlüğe sahip olduğunuzdan emin olun! Ayrıca google translate kelime bazlı çevirileriniz de oldukça iyidir.

 

Cümle Kitabı

Turistik seyahatler için hazırlanan cümle kitaplarından hepimiz görmüşüzdür. “30 Günde İngilizce”, “3 haftada almanca”, “5 günde fransızca” gibi başlıklarla satılan içeriğinde dilin kurallarından çok işe yarayacak cümleler ve çevirilerinin olduğu kitaplardır bunlar. Öğrenmek istediğiniz dille ilgili bundan edinin.

Okuyacak Birşeyler

Henüz o dili bilmeseniz de, yeni başlasanız da mutlaka okuma kaynakları edinin kendinize. Haber sitelerini, o dildeki blogları, gazete dergi veya bunların sitelerini kaydedin. Mümkünse o dilde bir roman, hikaye kitabı edinin veya pdflerini indirin!

Dinleyecek Birşeyler

Yine henüz hiçbir şey bilmediğiniz bir dilde bir şeyler dinlemek size anlamsız gelebilir ama bununla ilgili hazırlıklar da yapın. Öğreneceğiniz dilin radyo sitelerini bulun kaydedin, podcastler bulun veya o dili öğrenenler için kaydedilmiş birşeyler bulmayı deneyin.

Bilgi Kartları

Öğrenmek istediğiniz dilde bilgi kartları bulmaya çalışın. Bunlar artık kendinizinde oluşturabileceği akıllı telefon uygulamalarına da dönüştüler araştırın ve bunlardan bir tanesini edinin.

Dersler Başlasın!

Sıra geldi gerçekten bir şeyler öğrenmeye başlamamıza! İlk olarak grammer kitabını elinize alın ve en baştan okumaya başlayın, bakalım ilk paragraftan birşeyler anlayabilecek misiniz? Anladıysanız ikinci paragraftan devam edin anlamadıysanız anlamadığınız şeyi belirlemeye çalışın. Bir kelimeden dolayı mı anlamıyorsunuz yoksa başka birşey mi? Bunu özetlemeye çalışın ve çevrenizde internette buna çözüm arayın. Unutmayın internette öğrenmeye çalıştığınız dil ile ilgili forumlar bile bulabilirsiniz. Diğer ekipmanlarınıza dokunmadan önce grammer kitabınızdaki ilk 4-5 konuya çalışın. Anlamasanızda çalışın not alın, öğrenmeye çalışın.

Hazırlanın dalıyoruz!

Grammer kitabınızdan ilk beş konuya çalıştınız ve hepsini olmasa da bir kısmını anladınız. artık diğer aletlerin hepsini hazırlayabilirsiniz çünkü birazdan hepsinden kullanmaya başlayacağız.

Şimdi gazete,dergi, haber sitesi veya blog ne okumaya karar vermişseniz onu açın ve o dildeki bir yazıyı karşınıza alıp okumaya başlayın. İlk paragrafı okurken bilmediğiniz kelimelerin altını çizin, not alın. Paragraftaki tüm kelimeleri çizmek zorunda da kalsanız devam edin. Şimdi telefon uygulamanıza ya da kağıtlara bu kelimeleri not alın sözlükten çevirilerini bulup onları da yazın. İlk paragraftaki tüm bilinmeyen kelimeleri yazdınız ve şöyle bir üstünden tekrar geçtiniz, artık ikinci paragraf için hazırsınız.

Tabiki ilk dersinizi burada bitirebilirsiniz ya da devam edebilirsiniz, dersinizi bitirmişseniz ikinci paragraf dersine kadar bu kelimelere çalışmayı unutmayın. Şimdi aynı şekilde ikinci paragrafta bilmediğiniz kelimeleri işaretleyin, not alın. Fark edeceksiniz ki artık daha az kelime işaretliyorsunuz. Tüm metni bitirdiğiniz de aslında bu dilde kendinizi nasıl geliştirmeye başladığınızın bir grafiğini göreceksiniz bilmediğiniz kelimeler aşağıya doğru indikçe gitgide azalacaktır.

Bir yandan grammer kitabınıza devam ediyorsunuz ve bir yandan da bu paragraf işini öğrenme yolunuza dahil ettiniz, şimdi sıra geldi cümle kitabına. Artık öğrenmeye çalıştığınız dilde temel cümleleri öğrenmenin vakti geldi. “Evet”, “Hayır”, “Teşekkür ederim”, “Hoşgeldiniz”, “Günaydın” gibi günlük işinize yarayacak cümleleri ve kelimeleri öğrenmeye başlayın.

Bu arada dinleyecek bir şeyler bulmuştuk bir yandan da otobüs beklerken yürürken boşa geçen herhangi bir zamanda telefonumuzdan bu şeyleri dinlemeye başlayabiliriz.

Böylece elimizdeki tüm aletler bir şeyler yapmaya ve yavaş yavaş bu dili öğrenmeye başladık. Kendinizi şimdiden kutlayabilirsiniz!

Harry Lorayne’in sihirli hafıza sistemini veya başka kelime ezberleme yöntemlerini araştırın bunlardan hoşunuza gideni size uygun olanı ile kelimeler, cümleler ezberlemeye devam edin.

Yazın!

Öğrendiğiniz dilde birşeyler yazmayı deneyin. Bunu düzenli hale getirin, böylece kendi gelişiminizi de görebilirsiniz. Örneğin her ayın 1’inde elinize bir kağıt kalem alın ve yazabildiğiniz kadar yazın. 2. veya 3.ay da ilk aya göre ne kadar geliştiğinizi görebilirsiniz.

Dilbilgisi kavramlarını öğrenin

Son olarak isim, zamir, fiil, bağlaç bunlar size bir şey ifade etmiyorsa önce bunları türkçe de öğrenin. Bunlar diğer dilleri öğrenmenizde de size yardımcı olacak şeyler.

  1. Henüz yorum yapılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir